Görüntüler belgeselleri aratmıyor: Erzurum’da mandalar, doğal gölette serinliyor

DHA

Aziziye ilçesi, sütünden yapılan yoğurdun lezzeti ile ünlü mandaların, günde 4 saat doğal çamurlu sulara girerek serinlemesi ile tanınıyor.

Erzurum’un Aziziye ilçesinde bağlı Söğütlü Mahallesi, balıklı gölü, sebze ve manda yetiştiriciliği ile dikkat çekiyor.

Kent merkezine 18 kilometre uzaklıktaki kırsal mahallede meralarda otlatılan mandalar doğal göletlerde çamurlu suda serinletiliyor.

Doğal göletler

Yöre sakinleri, toplam 120 mandanın bulunduğu mahallede, meralarda bu hayvanlar için doğal göletler oluşturuyor.

Mandaların sütü, yoğurt ve kaymak yapımında kullanılıyor

Sütü, özellikle yoğurt ve kaymak yapımında kullanılan mandaların, otladığı meralarda aşırı sıcaklarda girdiği çamurlu su göletlerinde belgesel filmlerdeki renkli görüntüleri hatırlatıyor.

Manda sütü talep görüyor

Bölgede 1980 yılından beri manda çobanlığı yapan 64 yaşında, evli, 8 çocuk babası Nazım Çelik, mandanın süt verimi az olmasına rağmen talep gören bir hayvan olduğunu belirtti.

“Mandalar günde 4 saate yakın suyun içinde yatıyor”

Erzurum’da sadece Söğütlü Mahallesi’nde mandanın bulunduğunu belirten Çelik, şu bilgileri verdi:

Bir manda günde 3 ile 4 litre süt verir. Su onlar için olmazsa olmaz. Özellikle sıcak havalarda karnı doyduğu zaman günde 4 saate yakın suyun içinde yatıyor. Yağmur sularının biriktirdiği yerlerde suya giriyorlar.

“Mandacılık su ve mera olmazsa yapılamaz”

Ama bu su yok olduğu zaman ne yapacağız bilemiyorum. Halk tek gelir kaynağı olan mandalar için belediyeden doğal göletler yapılmasını istiyor. Çünkü mandacılık su ve mera olmazsa yapılamaz.

“1 litre sütün fiyatı 70 lira”

Yoğurdu ve kaymağı muhteşem olan mandanın 1 litre sütünün fiyatı 70 lira. Yoldan geçenler de 5 dakika mola verip mandaların su keyfini izliyor ve bol bol fotoğraf çekiyorlar.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir