Ukrayna ve Moldova’nın AB’ye üyelik müzakereleri 25 Haziran’da başlıyor

DUVAR – Avrupa Birliği’ne (AB) üye 27 ülke, Ukrayna ve Moldova’nın AB’ye katılım müzakerelerinin 25 Haziran’da başlamasını onayladı. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, AB’nin Ukrayna ve Moldova ile Birliğe katılım müzakere sürecini gelecek hafta başlatma kararına ilişkin, “AB’yi birlikte daha güçlü yapacağız” ifadesini kullandı.

ZELENSKİY: MOLDOVALI DOSTLARIMIZI KUTLUYORUZ

AA’nın aktardığına göre, Devlet Başkanı Zelenskiy, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 27 AB üyesi ülkenin, Ukrayna ve Moldova ile Birliğe katılım müzakerelerine 25 Haziran’da başlamayı onaylamasını değerlendirdi. Ukrayna ve AB’nin, gelecek hafta ilk hükümetler arası konferansını gerçekleştirerek müzakere sürecini etkin bir şekilde başlatmasını beklediklerini belirten Zelenskiy, şunları kaydetti:

“Ortak Avrupa geleceğimize doğru atılan bu önemli adım dolayısıyla Moldovalı dostlarımızı kutluyoruz. AB’yi birlikte daha güçlü yapacağız. Bu tarihi adımı gerçeğe dönüştürmek için çok çalışan ekibimizdeki herkese minnettarım. Milyonlarca Ukraynalı, Avrupa hayallerini gerçekleştiriyor. Ukrayna yüzyıllardır ait olduğu Avrupa’ya, Avrupa topluluğunun tam teşekküllü bir üyesi olarak geri dönüyor.”

SANDU: AVRUPA KOMİSYONU’NUN TAVSİYELERİNİ YERİNE GETİRDİK

Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu da bugün yaptığı açıklamada, ülkesinin AB ile üyelik müzakerelerinin başlatılmasına dair kararnameyi imzaladığını bildirdi.

Sandu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Moldova’nın 2 yıl önce AB’ye aday üye statüsü aldığını anımsattı. Avrupa Komisyonu’nun tavsiyelerini yerine getirdiklerini belirten Sandu, “Moldova’nın AB ile üyelik müzakerelerinin başlatılmasına dair kararnameyi imzaladım. Avrupa entegrasyonundan sorumlu Başbakan Yardımcısı Kristina Gerasimova, ülkemizi müzakerelerde temsil edecek” ifadelerini kullandı.

‘AB ÜYELİĞİ, MOLDOVA’NIN GELİŞİMİNİN TEK YOLU’

Üyelik müzakerelerine 25 Haziran’da başlanacağını kaydeden Sandu, 2030’a kadar AB’ye üye olmayı hedeflediklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Moldova’nın AB’ye üyeliği gelişimin tek yolu. Bunun sayesinde barışı, kalkınmayı ve vatandaşlarımızın güzel şekilde yaşamasını sağlayacağız. Moldova halkı, güzün düzenlenecek referandumda bu konuda karar alacak.”

AB Konseyi dönem başkanı Belçika tarafından yapılan yazılı açıklamada, üye ülkelerin büyükelçiler seviyesindeki toplantısından Ukrayna ve Moldova ile katılım müzakerelerine başlama kararı çıktığı bildirilmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir